uçak

Geçtiğimiz hafta Samsun’da olduğumdan bloğa yazı yazma fırsatını bulamadım. İstanbul’a geri dönünce ilk yazımı, çocukla uçak seyahati üzerine yazmak için planlamıştım. Bu Berk’in doğumundan beri yaptığımız üçüncü uçak seyahati ve üçünü de Samsun’a doğru yaptığımız için, sadece kısa yolculuklar oldu. Tabii mevzubahis çocuk olunca, alana ulaşmak, x-ray kontrolleri, boarding bekleme, havaalanından eve yolculuk derken aslında birkaç saatlik bir yolculuk geçirmiş oluyoruz. 1 saatlik yolculuğun bile hayret verici şekilde uzun geldiğini söylesem anneler beni anlayacaktır 🙂

Kendi deneyimlerimden yola çıkarak bebekle ve çocukla uçak seyahatini kolaylaştıracak bazı ipuçlarını şöyle aşağıya doğru sıralayayım 🙂

Planlı olun ve uçuş saatlerini gözden geçirin. Eğer uçuş sırasında zorlanacağınızı düşünüyorsanız, uçuş saatinizi mümkünse çocuğunuzun uyku saatine denk getirmeye çalışın. Çocuğunuz uyursa,  uçuş süresine göre yolculuğun bir kısmında ya da tamamında rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz. Uyumak bebeğiniz için de rahatlatıcı olacaktır.

Uçuş esnasında yanınızda bulunacak ve bebek için öncelikli ihtiyaç olabileceklerin listesini yapabilirsiniz. Ben çantamda, yedek kıyafet, su,  emzirme örtüsü, battaniye, ıslak mendil,  bez ve emzik bulunduruyordum.

Havaalanına ne çok erken ne de çok geç gelmeyin.  Tedbirli olsun diye havaalanına gereğinden fazla erken gelmek, çocuğunuzun sıkılmasına yol açar, sizi daha çok yorar ve yolculuğunuz henüz başlamadan enerjinizi bir miktar tüketebilir 🙂 Çok geç kalmaksa, bir elinizde bebek diğer elinizde onun ve sizin valizlerinizle sizi telaş ve koşturmaya sevk edebilir, uçağa geç kalmanıza neden olabilir.

Bebek arabasını uçağa binerken teslim edin.  Özellikle benimki gibi hareketli ve her tarafa tüm hızıyla koşmaya çalışan bir çocuğunuz varsa, bebek arabasını check-in esnasında değil, uçağa binerken teslim edin. Böylece uçağı beklerken çocuğunuzu zaman zaman arabada gezdirebilirsiniz, ayrıca el bagajlarını da arabanın altına koyarak valiz taşıma derdinden kurtulursunuz. 🙂

Uçağa yolcu alımı başlarken sonlarda kalmaya çalışın.  Zaten kapılardan geçiş yaptınız, uçağa tüm yolcular alınana kadar kapılar kapanmayacağına göre;  uçağa ilk binenlerden olmayın. Biz genelde herkesin binmesini bekleyip kuyruk bitmek üzereyken uçağa biniyoruz çünkü hareket etmeyen bir uçakta oturmak çocuk için oldukça sıkıcı olabiliyor.

Emziren ya da süt/mama alan bebekleri iniş ve kalkışlarda emzirin.  Kalkış ve iniş esnasında kabin içi basıncının ani değişmesi bebekleri rahatsız ediyor, hatta biz büyükler bile kulaklarımızdaki tıkanma nedeniyle rahatsız oluyoruz, haliyle onlar daha çok etkileniyor.  Emzirmek ya da süt ya da sıvı alımını sağlamak rahatlamalarını sağlayacaktır.  Berk 6 aylık iken yaptığımız ilk uçak yolculuğunda kalkış esnasında emzirdiğim için çok rahatlamıştı. Ancak iniş sırasında emmek istemediği için çok rahatsız olmuş, ağlaması ile uçakta adeta bir ses dalgası oluşturmuştu. Bir benim bir babasının kucağında nasıl çaresiz hissettiğimizi anlatamam.

Yolculuk sırasında oyalanabileceği oyuncaklardan bulundurun.  Yaşına uygun ve uçakta oynamasına elverişli oyuncaklardan yanınıza mutlaka alın.  Bebekler için hareketli oyuncaklar, biraz daha büyük çocuklar için sevdiği kitaplar, oyun hamuru, boya kalemleri, resim defteri iyi birer seçenek oluyor.  Biz uçaktaki dergilerden de faydalanıyorduk. Üzerindeki resimleri inceliyor, şekilleri ve renkleri tekrar ediyorduk.  Cam kenarından uçağın hareket öncesinde pistten kalkan uçakları ve valiz taşıyan arabaları seyrediyorduk.  Daha büyük çocuklar için sevdiği çizgi ya da animasyon filmler özellikle uzun uçuşlar için etkili olabilir.

Rahat kıyafetleri tercih edin.  Çocuğun rahat hareket edebileceği, onu terletmeyen,  eşofman tarzı kıyafetler giydirin. Uçak içi mevsime göre sıcak olabilir, mümkünse ince bluz üzerine bir şeyler giydirin ki terlediğinde üzerini kolayca çıkarma şansınız olsun.

Yanınızda ufak tefek atıştırmalıklar bulundurun. Yaşına uygun ise Kraker, kek gibi çocuğunuzun keyifle yediği atıştırmalıklar onun uçakta zevkli bir zaman geçirmesini sağlar.

uçak2

Bunlar benim yaşadığım tecrübeler olarak sıraladıklarım, siz de yorumlarınızı ve farklı önerilerinizi ekleyebilirsiniz.  Tüm bu yapılanlar, sorunsuz bir yolculuğu garantilemese bile yaşanabilecek olası sıkıntıları hafifletecektir diye düşünüyor ve tüm ebeveynlere sorunu az keyfi bol yolculuklar diliyorum 🙂